Block title
Block content
مدیر عامل پالایشگاه آبادان در نشست و بازدید با معاونت های فرهنگی دانشگاه ها:
معضل اقتصاد امروز خودتحریمی است
يكشنبه 21 اسفند 1401

 مدیرعامل  شرکت پالایش نفت آبادان در جریان بازدید کارگزاران فرهنگی دانشگاه ها از تاسیسات نفتی این شرکت ریشه مشکلات اقتصادی را خود تحریمی دانست و بر حرکت دانشگاه ها به سمت خودباوری جوانان تاکید کرد. 
 
به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان، معاونین فرهنگی دانشگاه های وزارت علوم و تحقیقات و وزارت علوم پزشکی در آخرین روز سفر خود به آبادان علاوه بر برگزاری نشست تخصصی از تاسیسات و بخش های مختلف پالایشگاه آبادان نیز بازدید کردند. 
 
شهیدی رئیس روابط عمومی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی درجریان این نشست و بازدید با تشکر از قیم مدیر عامل پالایشگاه آبادان و شرکت پخش فرآورده های نفتی آبادان و زیرمجموعه آنها، یاد و خاطره ۴۱۴ شهید پالایش و شهید نواب صفوی نخستین شهید این مجموعه را گرامی داشت. 
 
وی گفت: شهید صفوی فعالیت خود را از پالایشگاه آبادان شروع کرد و بیشترین تاکید این شهید بر تولید داخلی و بحث خودکفایی بوده است که در ۶۰ سال پیش پالایش و پخش راه آن شهید را ادامه می دهند و در فاز ۲ پالايشگاه آبادان این موضوع نمود یافت و کاری که خارجی ها به سرانجام نرساندند  نیروی ایرانی انجام دادند. 
 
کلانتری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم نیز در ادامه نسبت به اجرای برنامه سه روزه بازدید معاونین فرهنگی دانشگاه های از مجموعه نفت آبادان ابراز رضایت کرد و گفت: برنامه ترکیب خوب و هوشمندانه داشته چرا که از موزه های نفت شروع شد که بر نحوه ی تشکیل شرکت نفت دلالت داشت و اینکه وابسته به نیروهای خارجی بود و سپس در شرایط سخت و تحریم آرام آرام به دست مردم اين مرز و بوم مجدداً راه اندازی و تکمیل شد و امروز رشد چشم گیری دارد. 
او افزود: در گفت‌و کو با همکاران نفتی گزارش های دلگرم کننده ای ارائه شد . علاوه بر اینکه کشور روی پای خود ایستاده حالا فناوری خود را به اقصی نقاط هم صادر می کند . 
 
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر اینکه جوانان میهن با اتکا به خداوند، رشادت و همکاری و همدلی در ظالمانه ترین تحریم ها اتفاقات بزرگی رقم زدند، وضعیت فعلی نفت را یکی از ابعاد آشکار پیشرفت در نظام جمهوری اسلامی ایران خواند. 
 
وی ادامه داد: امید است با درایت موجود در مجموعه نفت و پالایش و پخش این همکاری بیشتر و جدی تر شود و بتوان اتفاقات بزرگی را رقم زد و مسئولیت اجتماعی که امروز مشاهده شد بسط و گسترش یابد و تنها به حوزه محیط زیست و منطقه توجه نشود بلکه باید نگاه طولانی مدت ایجاد کرد و مجموعه نفت نیز بیشتر کمک کند . 
 
معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این مراسم از شهدای دفاع مقدس، شهدای محور مقاومت و شهدای امنیت و امام راحل یاد کرد و تفکر خودکفایی را یادگار امام راحل دانست و به نقش مقام معظم رهبری در توسعه دانش هوا و فضا اشاره کرد. 
 
شیراوژن ابراز امیدواری کرد بستر برای حضور بیشتر جوانان در صنعت و مشاهده میدانی این پیشرفت ها فراهم و درهای صنایع به روی جوانان باز شود و دانشگاه سعی کند بستر را فراهم کند تا جوانان با مشاهده پیشرفت جرات تولید را به دست آوردند. 
  
در حسن ختام این نشست مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان بر پیشرفت های کشور در زمینه های مختلف تاکید کرد و گفت: ایران در همه زمینه ها پیشرفت داشته و اقتصاد آن  قویست به این معنا که به خود متکی  بوده و در سطح جهان مطرح است اما در مجموع شرایط معیشتی مساعد نیست و با کمی دقت به این نتیجه می رسیم که مجموعه اقتصادی دانش آموخته غرب هستند و این می تواند دلیل وضعیت کنونی باشد. 
 
وی با تاکید بر اینکه تمام خط مشی های تعیین شده از سوی ابرقدرت ها و نظام سرمایه داری برای هدایت دیگر جوامع به نفع منافع خویش است، تنها راه پیشرفت در جنبه های مختلف را عمل کردن با الگوی بومی برشمرد. 
مدیر عامل پالایشگاه آبادان نقش دانشگاه ها برای رسیدن به این هدف را تاثیرگذار دانست و گفت: این اقدام از سوی دانشگاه ها آغاز می شود که جوانان را از دستاوردهای متخصصین ایرانی مطلع سازد. 
 
به گفته او پالایشگاه آبادان در قالب راهیان پیشرفت پذیرای ۳ هزار نفر از استاتید دانشگاه ، دانشجویان،  مسئولان کشوری و دانش آموزان بوده  تا پیش قراول این حرکت باشد. 
قیم به پیشینه تاریخی پالایشگاه آبادان و شرایط پالایشگاه های آبادان و خسارت های وارد بر آن در  دروان دفاع مقدس اشاره کرد و ادامه داد: پالایشگاه تا سال 59 بزرگترین پالایشگاه دنیا بود و اکنون و پس از گذشت 42 سال این پالایشگاه به بیشتر از روزهای قبل رسیده و با ظرفیت تولید 540 بشکه یکی از بزرگترین پالایشگاه دنیا است. 
 
مدیر عامل پالایشگاه آبادان همچنین با یادآور شدن نقش کارشناسان خارجی در صنعت نفت و پالایشگاه آبادان و مقایسه آن در شرایط کنونی، گفت: پالایشگاه آبادان بر خلاف دیگر
کشورها بعد از خارج شدن خارجی ها به حیات خود ادامه داد . 
 
وی ادامه داد: پالایشگاه آبادان اکنون هم با تجهیزات بیش از 90 سال پیش و هم تجهیزات فوق گسترده امروزی فعالیت می کند و این امکان پذیر نبود مگر با همت جوانان مملکت و راه اندازی فاز 2 نمونه دیگر خودکفایی صنعت نفت ایران در آبادان است. 
 
قیم با بیان اینکه فاز 2 پالایشگاه آبادان اولین پالایشگاه کشور است که همه مراحل احداث و راه اندازی آن توسط دانش آموختگان داخلی انجام شده است، افزود: فاز 2 پالایشگاه آبادان با تولید 210 هزار بشکه معادل 3 پالایشگاه های فعالیت می کند و از دیگر جنبه های برجسته آن جابه جایی سنگین ترین تجهیزاتی بود که علاوه بر حمل این وزن سازه ها در محل مشخص نصب شد. 
 
کارگزاران فرهنگی در جریان سفر خود از نیروگاه شماره 1، اسکله شماره هفت، موزه بنزین خانه و موزه کارآموزان، در روز دوم از بندر صادراتی و در روز دوم از تاسیسات پالایشگاه و پروژه فاز 2 بازدید کردند.

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
6 + 4 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.