Block title
Block content
فاز دوم پالایشگاه آبادان با حضور رئیس جمهور افتتاح شد
آیین افتتاحیه نخستین بخش از فاز دوم پالایشگاه با حضور رئیس جمهور و وزیر نفت افتتاح شد.
دوشنبه 29 اسفند 1401

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان، فاز دوم پالایشگاه آبادان با حضور آیت الله رییسی رئیس جمهور، وزیر نفت، مدیر پالایش و پخش فرآورده های نفتی، نماینده ولی فقیه، استاندار خوزستان و دیگر مسئولان استانی و منطقه ای در باشگاه گلستان برگزار شد.

رئیس جمهور در آیین افتتاح فاز ۲ پالایشگاه آبادان به ملی شدن صنعت نفت اشاره و قطع ید بیگانگان و اثبات توانمندی نیروهای ایرانی را دستاورد مهم این رویداد ملی دانست که از آبادان کلید خورد. 

وی راه اندازی فاز دوم پالایشگاه آبادان را جلوه دیگری از خوداتکایی مردم ایران دانست و گفت:‌ پالایشگاه آبادان درجایی قرار دارد که جلوه ای از ما می خواهیم، ما می دانیم و ما می توانیم است.
آیت الله رییسی بهره برداری از پتروپالایشگاه آبادان را حامل پیام امیدواری دانست و گفت: پیام پالایشگاه آبادان برای کسانی که فکر می کنند کشور دچار ترک خوردگی شده این است که امروز علاوه بر فعال بودن نیروهای داخلی در صنعت احداث پالایشگاه، قابلیت استفاده از این نیروها در دیگر نقاط جهان هم وجود دارد.

وی شعار امسال و تاکیدات رهبری در نامگذاری سال ۱۴۰۱ را یادآور شد و افزایش تولید به ۲۱۰ هزار بشکه در روز، استفاده از شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرینی را نمادی از عمل به این مهم در پالایشگاه آبادان برشمرد.

رئیس جمهور قرار گرفتن ۲بخش قدیمی و جدید این کهن ترین پالایشگاه کشور در کنار هم را نکته قابل توجه دانست و خواستار تداوم این روند رو به جلو شد.

او گفت: دست‌اندرکاران باید به نحوی برنامه ریزی کنند که نیروها و پیمانکاران درگیر پروژه احساس بی کاری نکرده و از نیروهای فعال در راه اندازی بخش های دیگر استفاده شود.

به گفته آیت الله رییسی ثبت پیشرفت ۳۴ درصدی در مدت کوتاه، ممانعت از خام فروشی و تولید خوراک صنایع پتروشیمی از نکات منحصر به فرد این پروژه نفتی است.

رئیس جمهور در ادامه به تلاش دشمنان برای خدشه به اقتدار و برپایی آشوب و تحمیل جنگ ترکیبی در کشور تاکید کرد و گفت: حمله سایبری به جایگاه سوخت رسانی با هدف تبدیل تحریم به آشوب و تلاشی برای توقف رشد دانست و افزود: پالایشگاه آبادان که در شرایط تحریم و تهدید فاز دومش را احداث کرد ،  گواه از این دارد که دشمن قادر به متوقف کردن رشد کشور نیست. 

وی با بيان اينکه رشد ۱۵درصدی اقتصادی نفت، افزایش پنج برابری استفاده از توان شرکت های دانش بنیان اقدامی درخشان و ارائه الگویی از مجموعه نفت کشور است، خواستار مدیریت الگوی مصرف همزمان با ارائه این الگو شد.

جواد اوجی وزیر نفت در این مراسم گفت: پالایشگاه در دولت قبل ۶۳ درصد پیشرفت داشته که با روی کار آمدن دولت سیزدهم تکمیل این طرح مهم در اولویت وزارت نفت قرار گرفت.

وی ادامه داد: امروز در روز ملی شدن صنعت نفت و آن هم در زادگاه صنعت نفت کشور به عنوان یکی از کانون های ملی شدن صنعت نفت، شاهد بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه آبادان هستیم که این اقدامی ارزشمند است.

وزیر نفت با بیان اینکه پیش از این در دولت سیزدهم پالایشگاه گازی به بهره برداری رسید که با این کار ظرفیت پالایشگاه های گازی کشور با سرمایه گذاری ۲.۸ میلیارد دلاری ،  ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

وی افزود: امروز هم با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلار ،  این پالایشگاه نفتی توسط پیمانکاران، مهندسان و سازندگان توانمند کشور به بهره برداری رسید که می توان گفت در ساخت پالایشگاه گازی و نفتی به خودکفایی رسیدیم.

اوجی با یادآور شدن اینکه ظرفیت پالایشگاهی کشور ۲ میلیون ۲۰۰ هزار بشکه بوده است، ادامه داد: با بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه آبادان این ظرفیت به ۲ میلیون ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یافت و ۲ پالایشگاه دیگر نیز سال آینده به بهره برداری می رسد.

او اضافه کرد: برخی معتقد بودند که ساخت پالایشگاه صرفه اقتصادی ندارد اما الان هر بشکه نفتی که در پتروپالایشگاه آبادان فرآوری شود ۱۲ دلار سود برای کشور به همراه دارد
و تولید بنزین در این پالایشگاه از امروز از ۱۰ میلیون لیتر به ۱۴ میلیون لیتر می‌‌رسد.

وزیر نفت در بخش دیگر سخنان خود از ثبت رکورد تازه ایران در فروش نفت خبر داد و گفت: رکورد افزایش فروش نفت مهمترین دستاورد ۲۰ ماهه نفت است.

او افزایش سرمایه گذاری را دیگر نتیجه دیپلماسی نفت ایران دانست و به انعقاد قرارداد همکاری سرمایه گذاری در حدود پنج میلیارد دلار اشاره کرد.

اوجی با بیان اینکه ظرفیت تولید نفت کشور به بیش از ۳ میلیون ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است، افزود: امسال ۳۱ طرح نیمه تمام بلاتکلیف در صنعت نفت و گاز به ارزش ۱۲ میلیارد دلار به بهره برداری رسید.

وزیر نفت جمع آوری گازهای مشعل و توسعه میادین مشترک را اولویت دولت سیزدهم دانست و افزود: اولین پروژه جمع آوری مشعل غرب کارون با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار آماده بهره برداری است.

به گفته او جذب بیش از 900 نخبه نفتی به بدنه ی نفت کشور بخش دیگری از موفقیت های کشور در این زمینه است.

مدیر عامل پالایشگاه آبادان، نیز در حاشیه این آیین با تاکید بر اینکه فاز ۲ پالایشگاه آبادان با توان متخصصان ایرانی احداث شده است، گفت: پروژه توسط طراحان ایرانی طراحی شده و بزرگترین پالایشگاه ایران و غرب آسیا است که توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی احداث شده است.
او اضافه کرد: راه اندازی این واحد ۲۱۰ هزار بشکه ای در راستای منویات رهبری، به میزان ۱۰ درصد به ظرفیت پالایشی کشور افزوده و به همین میزان از خام فروشی نفت در کشور می‌کاهد.

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
2 + 0 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.